Vrchlabské „desatero“ pro stovkaře začátečníky

  1. Pokud chceš jít stovku poprvé, rozhodně to zkus v méně náročném terénu.
  2. Nechoď sám, ale partnera zvol tak, abyste si vzájemně vyhovovali svou výkonností. Bude-li mít více zkušeností než ty, bude to jen dobře. Ve dvou či více lidech cesta lépe utíká a kromě toho hory jsou pro jednotlivce zvlášť v noci nebezpečné.
  3. Před pochodem se dobře seznam s popisem trasy, zabráníš zbytečnému kufrování. Přesto s sebou vezmi mobil, pokud by se přihodilo něco nepředvídaného, můžeš přivolat pomoc.
  4. Hodně záleží na dobrých botách. Nepodlehni obecně vžitému přesvědčení, že po horách je třeba chodit v „pohorkách“. Těžké boty působí zbytečnou únavu.
  5. Nepodceňuj oblečení – vezmi s sebou i něco teplejšího, na Sněžce k ránu může být klidně pod nulou ( větrovka, čepice a rukavice nejsou zbytečnou přítěží). Své vybavení ale nepřeháněj, váha batůžku poroste úměrně s ujitou vzdáleností.
  6. Nezapomeň pořádnou baterku – v terénu v noci bude vítaným pomocníkem.
  7. Dálkový pochod není závod! Neštvi se z počátku zbytečně, aby Ti síly nechyběly. Jako začátečník se nenech vyhecovat – až půjdeš tento pochod vícekrát, budeš sám dobře vědět, jaké tempo si můžeš dovolit.
  8. Během pochodu dostatečně doplňuj tekutiny, ale nepij alkohol! Působí zbytečnou únavu – abstinenci si můžeš vynahradit v cíli. Do batohu si vezmi minerálky v plastové lahvi, vypiješ-li cestou, můžeš na každé kontrole zásobu doplnit čajem. Vezmi si s sebou i malý krajíček chleba, balíček sušenek či čokoládu. Může se stát, že se dostaví krize a přijdou Ti vhod.
  9. Nezapomeň na náplasti. I malý puchýř ošetři ihned, s odřeninami se špatně „pochoduje“.
  10. Na kontrolách zbytečně dlouho neodpočívej, když se „rozsedíš“, nebude se Ti chtít dál.
A na závěr:

Až dojdeš k nápisu CÍL,
dokážeš, žes pochopil
že i když je „stovka“ dost,
dá se chodit pro radost!

Organizátoři velice děkují za zpracování stovkařského desatera panu Pospíchalovi z Kutné Hory.

TOPlist